RSS

Fasolki

22 Maj

Fasolki to imprezowa gra karciana. Gracze w trakcie rozgrywki hodują fasolki i handlują nimi. Grę stworzył Uwe Rosenberg. Została wydana w wersji polskiej przez G3. Można w nią grać od 3 do 5 graczy.

Zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy: karty (fasolek, trzeciego pola) i instrukcję.

Karty są dobre jakościowo. Grafiki przedstawiają różne rodzaje fasolek.

Instrukcja napisana jest dobrze i zwięźle. Po jej przeczytaniu spokojnie można zacząć grać.

Wymiary pudełka: długość – 12 cm, szerokość – 9,5 cm, wysokość 2 cm. Karty mieszczą się tylko bez koszulek (z koszulkami trzeba zainwestować w gumkę recepturkę – pudełko wtedy nie będzie się domykało).

Cel gry

W trakcie rozgrywki gracze korzystając z dostępnych kart hodują fasolki i handlują nimi. W grze występuje osiem rodzajów fasolek. Są to: bokserzy, golasy, grubasy, hipisi, kowboje, ogrodnicy, pijacy, piromani. Gracze zbierając jak największą liczbę fasolek tego samego rodzaju dostają odpowiednio większą liczbę złotych monet. Wygrywa oczywiście osoba z największą liczbą złotych monet.

Rozgrywka

Gra w całości oparta jest na kartach i do rozgrywki potrzeba trochę miejsca na rozłożenie swoich “pól”, na których gracze sadzą nowe fasolki. Na każdym “polu” może być tylko jeden rodzaj fasolek. Każdy z graczy może mieć dwa pola uprawne (wyjątkiem jest posiadanie karty trzeciego pola – kosztuje 3 złote monety). Każdy rodzaj fasolek posiada na dole opis, ile kart tego samego rodzaju trzeba dostać, aby uzyskać złotą monetę. Złotą monetę symbolizuje odwrócona karta. Przy dobieraniu kart trzeba trzymać karty w takiej kolejności, w jakiej się je dobrało.

W swojej turze gracz wykonuje następujące akcje: zagrywa karty fasolek, handluje i przekazuje fasolki, sadzi fasolki, a następnie dobiera nowe karty.

Pierwsza akcja, to zasadzenie karty fasolki, która jest pierwszą w kolejności. W sytuacji, gdy nie ma możliwości jej zagrania trzeba zebrać jedno z pól i sprzedać fasolki, które się na nim znajdują.

Kolejna akcja, to wyciągnięcie dwóch kart. Gracz może je zatrzymać, sprzedać, rozdać. Co do handlu, to można handlować tylko z osobą, której tura właśnie trwa.

Jako następny ruch gracz sadzi wszystkie fasolki, które zostały wymienione lub przekazane podczas poprzedniego etapu.

Ostatnią częścią ruchu jest dobranie z puli trzech kart.

Gracze mogą zbierać i sprzedawać fasolki w dowolnym momencie gry.

Gra kończy się po wyczerpaniu po raz trzeci talii fasolek. Na końcu gry wszyscy zbierają i sprzedają fasolki. Zwycięża osoba z największą liczbą złotych monet (przy remisie zwycięzcą jest osoba z większą liczbą kart na ręce).

Podsumowanie

Jest to szybka gra imprezowa. Łatwa do wytłumaczenia. Dobrze się skaluje – zarówno w 3, jak i 5 graczy. Trzeba zaznaczyć, że bardzo ważnym elementem tej gry jest handel, a co za tym idzie umiejętności negocjacyjne mocno się przydają. Jedna rozgrywka trwa około 30-50 minut.

Plusy:
– łatwa do wytłumaczenia,
– rozmiar,
– duża interakcja związana przede wszystkim z handlowaniem.

Minusy:
– potrzeba osób, które lubią handlować.

Ogółem: 7,58
Grywalność: 9/10
Interakcja: 9/10
Decyzyjność: 4/10
Składniki gry: 6/10
Powiązanie z tematem: 10/10
Trudność: 3/10

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 22 Maj, 2012 w Gry imprezowe, Gry karciane

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: