RSS

Party Alias

06 Lu

Party Alias to gra imprezowa, w której gracze wyjaśniają pozostałym znaczenie słów. Została wydana w wersji polskiej przez Albi. Można w nią grać od 4 graczy.

Party Alias

Zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy: planszę z ruletką, pionki do gry, karty (ze słowami, VIP, rymami, pantomimą, abecadłem i przeglądowe), klepsydrę i instrukcję.

Plansza jest dobra jakościowo. Znajdują się na niej pola z punktami, ruletka i miejsca na karty.

Karty do gry są standardowe. Dzielą się na karty ze słowami, znanymi postaciami, rymami, pantomimą i abecadłem. Na każdej znajduje się kilka haseł.

Klepsydra jest nie za duża i wygodna w użyciu.

Pionki są dobre jakościowo.

Instrukcja jest zwięzła i przejrzysta. Wszystko jest dobrze wytłumaczone. Po jej przeczytaniu od razu można zacząć grać.

Wymiary pudełka: długość – 25 cm, szerokość – 25 cm, wysokość 6 cm. W środku znajduje się wypraska, w której mieszczą się wszystkie karty razem z koszulkami. Nie ma żadnych problemów z chowaniem elementów gry.

Cel gry

Gracze starają się zgadnąć skojarzenia podawane przez narratora. Wygrywa drużyna, której pionek jako pierwszy znajdzie się na mecie.

Rozgrywka

Na początku gracze dzielą się na drużyny – w każdej musi być co najmniej po dwie osoby. Następnie wybierają swój pionek. Później drużyna z najmłodszym z graczy kręci premiową ruletką – pole, od którego drużyna rozpocznie grę. Drużyna wybiera jednego członka, który będzie miał za zadanie opisać (pokazać) słowa. Opisywane słowo musi mieć ten sam numer, jak pole, na którym stoi pionek danej drużyny (od 1 do 8).

Pola dzielą się na: czarne (wyjaśnianie słów – karty z konfetti), białe (znajdź właściwy rym!), niebieskie (pokazanie słowa za pomocą pantomimy – nie wolno się odzywać), czerwone (opisanie VIP’a), żółte (20 rzeczowników zaczynających się na daną literę) oraz tęczowe (wykonanie jednego zadania określonego przez drużynę z najsłabszym wynikiem).

Słowa należy odgadnąć w identycznej formie, jak opisano na karcie. Gdy opisywane jest pojęcie złożone z dwóch słów, można używać jednego z nich po jego wcześniejszym odgadnięciu. Dopuszczalne jest opisywanie antonimów. Nie wolno mówić w językach obcych, ani wskazywać żadnych rzeczy. Każda drużyna ma określony czas na wykonanie swojego bieżącego zadania – odmierza go klepsydra.

Liczba odgadniętych słów, to liczba punktów, o ile przesuwa się pionek na planszy. Na polach premiowych (bez czarnych) przy odgadnięciu wszystkich kart można dodatkowo zakręcić promocyjną ruletką (1, 2 lub 3 dodatkowe punkty).

Podsumowanie

Gra jest łatwa do wytłumaczenia i sprawia wiele śmiechu. Dobrze sprawdza się przy większych, luźnych spotkaniach. Zasady są banalne i pozwalają na szybkie rozpoczęcie rozgrywki. W grze ogromną rolę odgrywa wyobraźnia narratora i zdolność kojarzenia danych podpowiedzi przez osoby zgadujące. Jest to dobra gra imprezowa. Jedna rozgrywka trwa około 30-40 minut.

Plusy:
– łatwa do wytłumaczenia,
– ogromna ilość kart,
– pobudza wyobraźnię,
– płynność rozgrywki.

Minusy:
– rozgrywka zależy od wyobraźni współgraczy,
– utrudnieniem w grze jest sytuacja, gdy część graczy zna się lepiej ze sobą.

Ogółem: 7,40
Grywalność: 7/10
Interakcja: 7/10
Decyzyjność: 6/10
Składniki gry: 9/10
Powiązanie z tematem: 10/10
Trudność: 7/10

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 6 lutego, 2013 w Gry imprezowe, Gry karciane, Gry na 6 osób i więcej

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: