RSS

Hobbit

04 Czer

Hobbit to imprezowa gra karciana. Gracze w trakcie rozgrywki stają po stronie dobra lub zła i walczą ze sobą. Grę stworzył Martin Wallace. Została wydana w wersji polskiej przez EGMONT. Można w nią grać od 2 do 5 graczy.

Zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy: karty (postaci oraz walki) i instrukcję.

Karty są w miarę dobre jakościowo. Karty postaci przedstawiają czarodzieja Gandalfa, krasnoluda Thorinema, hobbita Bilbo (drużyna sił dobra) oraz smoka Smauga i orka Bolga (drużyna sił zła). Grafiki na pozostałych kartach przedstawiają różne przedmioty, miejsca oraz sprzymierzeńców i są wykonane w miarę poprawnie.

Instrukcja napisana jest dobrze i zwięźle. Po jej przeczytaniu od razu można zacząć grać.

Wymiary pudełka: długość – 12 cm, szerokość – 9,5 cm, wysokość 2 cm. Karty mieszczą się również z koszulkami.

Cel gry

W trakcie rozgrywki gracze wcialają się w postaci związane z siłami dobra, bądź z siłami zła. Podczas jednej lub dwóch rund muszą pokonać przeciwną drużynę. Korzystają z rozdanych kart, którymi mogą zadawać obrażenia lub leczyć się. Grę wygrają ci, którzy lepiej wykorzystali posiadane karty.

Rozgrywka

Na początku gry – w zależności od ilości graczy – losuje się postaci: na trzech graczy – Bilbo, Thorina i Smauga, na czterech graczy – Bilbo, Thorina, Gandalfa i Smauga, a na pięciu graczy wszystkie postaci.

Następnie tasuje się karty walki i rozdaje – na trzech graczy: po dziewięć kart dla sił dobra i dwanaście dla sił zła (wybiera się z tego dziewięć kart), na czterech graczy: po osiem kart dla sił dobra i trzynaście dla sił zła (wybiera się z tego osiem kart), a na pięciu graczy: po siedem kart dla sił dobra i dziewięć dla sił zła (wybiera się z tego siedem kart). Ogólna zasada jest taka, że na początku rundy wszyscy gracze muszą mieć na ręku taką samą liczbę kart.

Gracz rozpoczynający rozgrywkę (początkowo Thorin) wybiera dowolną kartę i wykłada na stół. Kolor na wyłożonej karcie jest kolorem wiodącym dla danej kolejki. Każdy z graczy wykłada po jednej karcie zgodnie z kolorem wiodącym (o ile posiada musi wyłożyć kartę danego koloru). Gdy nie posiada takiej karty musi wyłożyć kartę w innym kolorze – należy pamiętać, że kolor fioletowy przebija wszystkie inne kolory. Ten z graczy, który zdobędzie lewę rozdaje ją innym graczom tak, aby pomóc swojej drużynie i zaszkodzić przeciwnej. Następnie rozpoczyna kolejną kolejkę.

Każda z postaci ma swoje zdolności rozdawania kart. I tak, Thorin musi rozdać losowo wszystkie karty, Bilbo wybiera jedną kartę dla siebie i jedną dla innego gracza (pozostałe odrzuca), Bolg wybiera jedną kartę i daje ją innemu graczowi, a Gandalf i Smaug po zdobyciu lewej mogą rozdać karty dowolnym postaciom (nie więcej niż po jednej), a pozostałe karty odkładają na stos kart odrzuconych.

Karty walki poza kolorami mają symbole. Biała gwiazda zadaje obrażenia postaciom z sił zła lub leczy postaci sił dobra z obrażeń zadanych przez czarny hełm orków. Czarny hełm orków zadaje obrażenia postaciom z sił dobra lub leczy postaci sił zła z obrażeń zadanych przez białą gwiazdę. Karty z fajką – za każdą posiadaną gracz na początku drugiej rundy otrzymuje dodatkową kartę. Gracze pod swoimi postaciami mogą gromadzić tylko karty zadające im obrażenia oraz karty z symbolem fajki. Karty bez symboli i karty z pozytywnymi symbolami, które nie mogą być użyte do leczenia, trafiają na stos kart odrzuconych.

Po wykorzystaniu wszystkich kart z ręki kończy się pierwsza runda. Gracze z dwoma lub więcej obrażeniami zostają wyeliminowani. Czasami już po pierwszej rundzie dochodzi do rozstrzygnięcia, jeżeli wszystkie postacie z drużyny sił zła zostały wyeliminowane (wygrywa drużyna sił dobra) lub z sił dobra (gra trzy lub pięcio osobowa), zostanie jedna dobra (czteroosobowa), bądź wszystkie postacie zostały wyeliminowane (wygrywa drużyna sił zła).

Gdy nie zostało spełnione żadne z założeń wygranej po pierwszej rundzie, rozgrywa się kolejną. Rozdane wcześniej karty z lew zostają pod postaciami. Pozostałe karty walki tasuje się i rozdaje zgodnie z rozpiską z początku gry (uwzględniając dodatkowe karty za karty z fajką). Gdy w grze został Thorin, to on rozpoczyna drugą rundę. Następny w kolejności jest Bilbo, a jeśli i jego nie ma, to Gandalf.

Gra kończy się po drugiej rundzie i drużyna sił dobra wygrywa, gdy przetrwała co najmniej jedna postać (na trzech graczy), przetrwały co najmniej dwie postacie (na czterech graczy) lub przetrwało przynajmniej tyle samo postaci z drużyny sił dobra, co z drużyny sił zła (na pięciu graczy). W pozostałych przypadkach wygrywa drużyna sił zła.

W rozgrywce dwuosobowej jedna osoba gra postaciami Bilba i Thorina, a druga Smaugiem. Każdy z graczy otrzymuje po dziewięć kart. Zaczyna gracz sił dobra. Lewy rozdaje się dowolnym postaciom, ale nie więcej niż jedna dla każdej postaci. Gracz z postacią Smauga może odrzucić jedną lub dwie karty, nie przydzielając ich postaciom. Pierwsza karta z hełmem orków musi być przydzielona Thorinowi – dopiero, gdy są przydzielane jednorazowo dwie karty z hełmem orków, to można ją dać Bilbo. Thorin i Bilbo odpadają po pierwszej rundzie, jeżeli mają trzy lub więcej kart z czarnym hełmem orków. Smaug odpada, gdy ma dwie lub więcej kart z białą gwiazdą. Jeśli po drugiej rundzie pozostaje jedna postać z sił dobra, to wygrywa drużyna sił dobra. Smaug wygrywa, jeżeli wyeliminuje obie postaci z drużyny sił dobra.

Podsumowanie

Jest to bardzo szybka gra imprezowa. Banalna do wytłumaczenia. Dobrze się skaluje – zarówno w 2, jak i 5 graczy. Grę najlepiej traktować jako dodatek do podróży. Jedna rozgrywka trwa około 10-20 minut.

Plusy:
– łatwa do wytłumaczenia,
– rozmiar,
– bardzo dobrze sprawdza się na wyjazdach (w: autobusie, pociągu),
– spora interakcja i możliwość pomocy zawodnikom ze swojej drużyny.

Minusy:
– dość schematyczna,
– niewiele różnorodności co do ataku i obrony – podobne do makao.

Ogółem: 7,24
Grywalność: 7/10
Interakcja: 9/10
Decyzyjność: 8/10
Składniki gry: 7/10
Powiązanie z tematem: 10/10
Trudność: 3/10

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu Czerwiec 4, 2013 w Gry dla 2 osób, Gry imprezowe, Gry karciane

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: