RSS

Sabotażysta Rozszerzenie

08 List

Sabotażysta Rozszerzenie to imprezowa gra karciana. Gracze wcielają się w krasnali, którzy poszukują bryłek złota przemierzając sieć tuneli. Grę stworzył Frederic Moyersoen. Została wydana w wersji polskiej przez G3. Można w nią grać od 2 do 12 graczy.

Zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy: karty (tuneli, akcji, krasnoludów), żetony bryłek złota i instrukcję.

Karty są dobre jakościowo. Grafiki są czytelne i dobrze oddają klimat gry.

Instrukcja napisana jest dobrze i zwięźle. Po jej przeczytaniu spokojnie można zacząć grać.

Wymiary pudełka: długość – 12 cm, szerokość – 9,5 cm, wysokość 2 cm. Karty mieszczą się tylko bez koszulek (z koszulkami trzeba zainwestować w gumkę recepturkę – pudełko wtedy nie będzie się domykało).

Cel gry

Każdy z graczy staje się krasnalem. Na początku każdej rundy graczom przydzielana jest losowo jedna z ról: kopacze złota, szef, geolog, spekulant lub sabotażysta. W dodatku znajdziemy dwie grupy kopaczy (zielonych i niebieskich), którzy chcą dostać się do skarbu. Szef współdziała z kopaczami. Geolog zbiera kryształy, a spekulant wygrywa zawsze. Sabotażyści, którzy mają za cel przeszkodzić członkom pierwszej grupy w zdobyciu złota. Po tym, jak zostaną odgadnięte role poszczególnych graczy starają się oni współpracować ze sobą, aby osiągnąć dany rezultat rozgrywki. Gra toczy się 3 rundy. Wygrywa ta osoba, która na końcu będzie miała w swoim skarbcu najwięcej bryłek złota.

Rozgrywka

Nie jest to samodzielna gra więc do zabawy potrzebna jest gra Sabotażysta.

Zasady w większości są takie same, jak w podstawce. Opiszę tutaj tylko zmiany wynikające z tego dodatku.

Na początku należy usunąć karty krasnoludów z podstawki.

Karty tuneli z obu części należy potasować. Przed każdą rundą odkłada się na bok 10 kart. Następnie rozdaje po 6 każdemu z graczy.

Następnie należy potasować 15 nowych kart krasnoludów i rozdać każdemu po jednej.

Znajdziemy tutaj dwie drużyny kopaczy – po 4 karty zielonych i niebieskich – obie drużyny starają się dotrzeć do skarbu. Drużyna wygrywa, jeżeli krasnolud z danej drużyny stworzy połączenie ze skarbem, a droga do niego nie będzie zablokowana przez drzwi w kolorze przeciwnej (jeżeli będzie blokada przez drzwi innego koloru, to wygrywa inna drużyna). Obie drużyny wygrywają, jeśli: szef, geolog lub spekulant stworzy połączenie ze złotem, a droga nie będzie zablokowana przez drzwi koloru drużyny przeciwnej. Na koniec rundy: 1 krasnolud otrzymuje 5 bryłek złota, 2 krasnoludów – 4 bryłki złota, 3 krasnoludów – 3 bryłki złota, 4 krasnoludów – 2 bryłki złota, 5 i więcej krasnoludów – 1 bryłka złota.

Szef buduje tunele dla obu drużyn i wygrywa niezależnie, która z drużyn dotrze do skarbu. Podczas podziału złota szef otrzymuje zawsze jedną bryłkę złota mniej niż pozostali. Szef może wygrać samodzielnie, gdy drogę do skarbu będą blokowały drzwi w obu kolorach – wtedy dostaje 4 bryłki złota. Gdy w takim przypadku nie będzie w grze szefa, to wygrają sabotażyści.

Spekulant wygrywa zawsze, niezależnie czy wygrają kopacze, czy też sabotażyści. Podczas podziału skarbu otrzymuje 2 bryłki złota mniej niż pozostali. Gdy jest jedynym wygranym, to otrzymuje 3 bryłki złota.

Geolog otrzymuje odpowiednią liczbę bryłek złota za daną ilość kryształów znajdującą się w wystawionych tunelach. Jeżeli w grze jest dwóch geologów, to dzielą się po równo – zaokrąglając w dół.

W grze występują nowe karty tuneli: most (nie ma możliwości skrętu), tunel z drabiną (zawsze połączony z kartą startu i innymi kartami z drabiną, nie może być położony obok karty celu), podwójny zakręt, tunel z drzwiami (niebieskimi lub zielonymi, który może być odpowiednio wykorzystany przez każdą z drużyn) oraz karty z kryształami (istotne dla geologa).

Pojawiają się także nowe karty akcji: kradzież (wykłada się przed siebie, na koniec gry – po rozdzieleniu bryłek złota – zaczyna ten, który wyłożył tę kartę w czasie gry jako ostatni – nie można z niej skorzystać, jeżeli jest się złapanym w pułapkę), zamiana kart na ręce (możliwość wymiany kartami z dowolną osobą, nie można ich pokazywać innym graczom, po wymianie gracz wybrany do zamiany dobiera 1 kartę), łapy precz! (usuwa się 1 kartę kradzieży), pułapka (kładzie się ją przed dowolnym graczem, nie może on zagrywać żadnych kart tuneli i nie otrzymuje swojej części skarbu – nie jest brany do ustalania wielkości skarbu otrzymywanego przez zwycięzców, karty kradzieży nie działają), nareszcie wolny! (usuwa pułapkę), zamiana kapeluszy (wybiera się jednego gracza – nawet siebie – i losuje on nową kartę krasnoluda) oraz inspekcja (możliwość podejrzenia roli dowolnego jednego przeciwnika).

Podsumowanie

Jest to bardzo dobry dodatek, który wprowadza dużo świeżości do rozgrywki. Prosty do wytłumaczenia. Gra dzięki niemu staje się bardziej różnorodna. Pozwala na grę już w 2 osoby. Występuje tutaj sporo negatywnej interakcji. Liczy się przekonywanie innych do swojej racji. Jedna rozgrywka trwa około 45-60 minut.

Plusy:
– ciągła niepewność,
– rozmiar,
– przy dobrym towarzystwie nie nudzi się,
– możliwość gry w 2 i 12 osób,
– ciekawie wprowadzone role.

Minusy:
– potrzeba twardej powierzchni na rozłożenie “wirtualnej” planszy,
– zaangażowanie wszystkich graczy wpływa na rozgrywkę,
– niektóre karty niszczą cały wysiłek włożony w blefowanie.

Ogółem8,32
Grywalność: 9/10
Interakcja: 9/10
Decyzyjność: 8/10
Składniki gry: 7/10
Powiązanie z tematem: 10/10
Trudność: 5/10

 

Tagi:

Dodaj komentarz